Mohli bychom říct, že žijeme v době plastové. Ačkoliv tu s námi tento materiál není příliš dlouho, stačil během sedmdesáti let napáchat neuvěřitelné škody. Plastové obaly dnes potkáváme opravdu všude. V lese, na skládkách a v oceánech. Mnohem větší hrozbou se ale stává degradovaný plast, který se za pomoci slunečního světla a slané vody rozpadá na menší mikro částečky. Tyto částečky se stávají součástí potravy pro mořské živočichy. A tím se stávají součástí běžného potravního řetězce. Některé mikro plasty se využívají záměrně a my je můžeme potkat například v zubní pastě. O hrozbách a možných následcích těchto mikro plastů jsem si povídala s proděkanem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Miloslavem Kolenatým.
Co jsou to mikro plasty?
Mikro plasty jsou velmi malé částečky, úlomky z plastu, které mohou mít velikost od milimetrů až po nanometry.
Jsou dva typy mikro plastů: primární (výrobci cíleně přidávají do nejrůznějších produktů. Nejčastěji do kosmetiky. Zubní pasty a krémy. Tyto částečky se do produktů přidávají záměrně). Poté tu jsou také sekundární plasty. Jsou to odlomky nebo částečky plastů, které vznikají rozpadáním plastových výrobků. Nejčastěji se jedná o pet lahve nebo sáčky.
Dnes je již dokázané, že mikro plasty jsou nejen v oceánech, ale i ve vzduchu a všeobecně všude kolem nás. Tyto částečky se uvolňují při každodenním životě. Například z pneumatik aut nebo při praní prádla.
Jsou pro nás mikro plasty škodlivé?
Plasty jsou v našem životě velmi krátkou dobu, přibližně šedesát let. Což je hrozně krátká doba na to, abychom zjistili, jaké to má na naše zdraví dopady. A co se týče mikro plastů, o těch nevíme téměř nic. Ve vědě se o nich mluví zhruba deset let. Takže na to, aby se zjistilo, jaké dopady můžou mít na naše životy a zdraví, neuběhla ještě dostatečná doba. O nějakých zdravotních problémech se začíná mluvit až v posledních pár letech, kdy se ukázalo, že mikro plasty se objevují jako součást trávicích orgánů, krevního oběhu, součástí kůže. Ale jaké konkrétní dopady to má, to ještě nikdo nezjistil. Mluví se o tom, že by to mohlo mít například karcinogenní nebo mutagenní účinky. Ale s jistotou to ještě nikdo neřekl.
A mluvíme o primárních nebo sekundárních mikro plastech?
Bavíme se o obou. Všechny tyto částečky, které se dostanou přes kůži do našeho těla mohou mít zdravotní následky. Takže všechny krémy a přípravky, které používáme a jsou v nich obsaženy mikro plasty mohou škodit našemu zdraví.
Jak docílit toho, abychom se tomu vyhnuli?
Lze se vyhnout primárním plastům. Dnes je celkem jednoduché zjistit, které přípravky obsahují mikro částečky. Můžeme si nakupovat přípravky od výrobce, který vyrábí produkty bez těchto přísad. V případě sekundárních plastů to je v podstatě nemožné. Můžeme se samozřejmě snažit dlouhodobě omezovat používání plastových výrobků, ale ta samotná cirkulace plastových obalů je globálně tak velká, že to prakticky není možné. Museli bychom přestat dýchat, pít vodu, protože mikro plasty se vyskytují i v kohoutkové i balené vodě. Museli bychom v podstatě přestat existovat, abychom neabsorbovali žádné mikro plastové částečky.
A co plasty v oceánech?
Největší vliv na to, že se plasty rozpadají, má sluneční záření a slaná voda v mořích a oceánech. Tyto plasty poté začínají degradovat a rozpadat na menší částice a uvolňují mikročástice. Tento proces je u jednorázových obalů velmi rychlý. Menší částečky, které vzniknou pomocí rozpadu, světélkují a rybám připomínají potravu. Hodně mořských živočichů umírá právě v důsledku pozření těchto mikro plastů, které jim zanesou celé tělo. Mikro plasty se dostanou i do jejich tukových tkání. Takže když konzumujeme maso, dostávám s ním do svého těla i tyto mikro částečky.
Nepomůžou mořské sběrače, které v letošním roce vypluly na hladinu?
Tyto sběrače pochytají plovoucí kusy plastů v maximální hloubce jednoho metru pod hladinou. Ale mikro částečky nezachytí. To bychom museli profiltrovat celý oceán, abychom se mikroplastů zbavili. A to není reálné.
Otázkou zůstává, co se do budoucna s těmito mikro plasty v oceánech stane. Profiltrují se až na dno a tam se uloží nebo je budeme vnímat jako běžnou součást našeho života a potravního řetězce.
Daly by se plasty zcela vymítit?
To určitě ne. Můžeme se dlouhodobě snažit preferovat výrobky, které nebudou z plastu. Ale ne vždy se dá zabránit plastové výrobě. U něčeho to prostě nejde. Umím si představit, že se stále vyrábí kabely z plastu a jsou v zemi a mnoho dalších výrobků, které jsou dlouho trvající. U mnoha výrobků by transformace z plastové výroby nebyla ani ekonomicky reálná. Myslím si ale, že bychom se u spousty výrobků mohli snažit se buďto vyhnout, nebo alespoň zredukovat využití plastů, ze kterých se pak uvolňují mikro plasty.